Apie Erasmus+ projektą Nr. 2024-1-LT01-KA121-ADU-000215322
Projekto tikslas – pažinti TAU ir kitas pagyvenusių žmonių organizacijas, tobulinti darbuotojų ir besimokančiųjų kompetencijas bei įgūdžius, susipažinti su lankomų Europos Sąjungos kultūra, istorija ir tradicijomis. Vienas iš projekto rezultatų- aplankytų šalių nacionaliniai patiekalai.
Projekto metu kuriama elektroninė receptų knyga su aplankytų šalių maisto receptais.
Receptų knygos tikslas yra ne tik surinkti receptus, kurie yra populiariausi ir galimi ruošti Lietuvoje, bet ir įgyti informacinių technologijų kompetencijų.
Kadangi receptų knygos sudarytojai- Marijampolės TAU besimokantieji yra daugiausia moterys, jos nori ir gali išbandyti šiuos receptus, pavaišinti savo šeimą, draugus ir artimuosius.
LENKIJA
Marijampolės TAU grupė lankėsi Lenkijoje 2025 m. vasario 9-15 d.
Pagrindinis grupės tikslas buvo mokytis pasaulio tautų šokių.
APIE LENKŲ VIRTUVĘ
Lenkų virtuvė laikoma gana sodri, riebi ir todėl nelabai sveika, nors ir labai skani. Jos skiriamieji bruožai – tradiciniai kiaulienos kotletai, virtiniai su sūriu, meduje kepti šonkauliukai ir kruopščiai paruošta kepta kiaulienos sprandinė.
Svarbus kulinarinis lenkų virtuvės akcentas – skanios sriubos, kurios dažnai tarnauja kaip užkandis. Tarp tipiškų lenkiškų sriubų svarbiausios yra tradicinė pomidorų sriuba, rūgšti ruginė sriuba, puikiai prieskoniais pagardinti raudonieji barščiai ir soti, tipiška sekmadieninė vištienos sriuba.
Ant lenkų stalų, be kiaulienos karbonado ir koldūnų, puikuojasi ir patiekalai, pagaminti iš vietinių sodų ingredientų. Burokėliai, marinuoti agurkai, rauginti kopūstai – tai užkandžiai, be kurių daugelis lenkų neįsivaizduoja valgio.
Neįmanoma apibūdinti lenkiškos virtuvės be puikių desertų: meduolių su prieskonių užuomina; sūrio pyragas, lepinantis gomurį citrinos skoniu; kruopščiai paruoštas aguonų pyragas ir naminės spurgos bei faworki.
Lenkiški likeriai, pagaminti iš vietinių vaisių, puikiai papildo bet kokį patiekalą. Aviečių, gervuogių, vyšnių ir slyvų likeriai – tai tik keli skonių pavyzdžiai iš daugybės lenkiškų naminių alkoholių.
BIGOSAS
Lenkiškas troškinys
Reikės:
1 kg raugintų kopūstų
500 g šviežių baltųjų kopūstų
400 g kiaulienos (mentės arba šoninės)
300 g rūkytos dešros (chorizo ar lenkiškos)
200 g jautienos
200 g rūkytos kiaulienos šoninės
200 g džiovintų slyvų
100 ml raudonojo vyno
1 svogūno, 2 skiltelių česnako, 2 šaukštų pomidorų pastos, 3 lauro lapų, 5-6 juodųjų pipirų
1/2 šaukštelio maltų kmynų, aliejaus kepimui, druskos ir pipirų pagal skonį
Raugintus kopūstus perplaukite šaltu vandeniu, jei jie per rūgštūs, ir nuspauskite. Šviežius kopūstus smulkiai supjaustykite. Kiaulieną, jautieną ir rūkytą šoninę supjaustykite vidutinio dydžio kubeliais.
Įkaitinkite aliejų didelėje keptuvėje. Apkepkite mėsą, kol gražiai apskrus, tada išimkite ją ir atidėkite į šalį. Į tą pačią keptuvę suberkite smulkintą svogūną ir česnaką, kepkite iki auksinės spalvos.
Dideliame puode sluoksniuokite raugintus kopūstus, šviežius kopūstus, apkeptą mėsą, dešrą ir slyvas. Po kiekvieno sluoksnio įdėkite pomidorų pastos, lauro lapų, pipirų ir kmynų.
Įpilkite raudonojo vyno ir tiek vandens, kad apsemtų ingredientus. Uždenkite puodą ir troškinkite ant mažos ugnies apie 2–3 valandas, kartkartėmis pamaišydami.
Pabaigoje paragaukite ir pagal skonį įberkite druskos bei pipirų.
Bigos skaniausias kitą dieną, kai visi skoniai susimaišo. Patiekite su šviežia duona arba bulvėmis.
Bigos galima gaminti didesnį kiekį, nes jis puikiai laikosi šaldytuve ar šaldiklyje.
Jei norite intensyvesnio skonio, pridėkite daugiau rūkytos mėsos.
PIEROGI
Lenkiški koldūnai
Lenkiški koldūnai su mėsa – tai tradicinis lenkų virtuvės patiekalas iš tešlos ir mėsos įdaro, verdamas vandenyje. Šie koldūnai dažniausiai gaminami su kiaulienos, jautienos ar vištienos įdaru. Jie valgomi su įvairiais priedais, tokiais kaip grietinė ar spirgučiai su svogūnais. Jie puikiai tinka kaip pagrindinis patiekalas arba kaip užkandis.
Reikės:
500 g faršo (galima naudoti kiaulieną, jautieną arba vištieną)
1 svogūno, 2-3 česnako skiltelių, druskos ir pipirų pagal skonį
1 kiaušinio
1 stiklinės vandens arba sultinio
200 g miltų (tešlai)
½ šaukštelio kepimo miltelių
1 šaukšto aliejaus
Įdarui. Supjaustykite svogūną ir česnaką, pakepinkite aliejuje iki auksinės spalvos. Sumaišykite su faršu, pridėkite druskos, pipirų pagal skonį. Įmuškite kiaušinį ir viską išmaišykite.
Tešlai. Sumaišykite miltus, kepimo miltelius, druską ir šiek tiek vandens, kad gautųsi minkšta, nelimpanti tešla.
Tešlą iškočiokite plonai iki 3 mm storio. Išpjaukite mažus apskritimus ir į vidų įdėkite mėsos įdaro. Tada užklijuokite kraštus, formuokite koldūnus.
Užvirinkite vandenį su druska ir sudėkite koldūnus. Virkite apie 10-15 minučių, kol jie iškils į paviršių. Kad suteikti daugiau skonio, galima apkepti svieste.
Patiekite su grietine.
VIENOS ŠNICELIS LENKIŠKAI
Reikės:
kalakutienos pjausnio (150–200 g)
0,5 šaukštelio saldžiosios paprikos miltelių
1 kiaušinio
2 šaukštų džiūvėsėlių
2 šaukštų miltų
aliejaus ir sviesto kepimui, druskos ir pipirų pagal skonį, 1 kiaušinio (ant šnicelio)
Mėsą lengvai pamuškite mėsos plaktuku, kad jis būtų kuo lygesnis, pagardinkite druska, pipirais ir paprikos milteliais.
Paruoškite 3 indus: į pirmą suberkite miltus, antrame išplakite kiaušinį, į trečią – džiūvėsėlius.
Apvoliokite mėsą miltuose, po to merkite į kiaušinį ir galiausiai apvoliokite džiūvėsėliuose.
Keptuvėje įkaitinkite aliejų su sviestu ir kepkite šnicelį ant vidutinės kaitros apie 3–4 minutes iš kiekvienos pusės, kol taps gražios auksinės spalvos. Išimkite ir dėkite ant popierinio rankšluosčio, kad sugertų riebalų perteklių.
Serviruojant, ant šnicelio uždėkite keptą kiaušinį. Patiekti su fry bulvytėmis ir šviežiomis daržovėmis.
TRADICINIS KOTLETAS
Reikės:
500 g jautienos arba kiaulienos mėsos
1 kiaušinio
2 šaukštų džiūvėsėlių
druskos, pipirų pagal skonį, aliejaus arba sviesto kepimui
Plonai išmuškite mėsą, įtrinkite druska ir pipirais. Įvoliokite į kiaušinio plakinį ir džiuvėsėlius.
Keptuvėje įkaitinkite šiek tiek aliejaus arba sviesto. Kotletus kepkite ant vidutinės ugnies, kol iš abiejų pusių pasidarys auksinės spalvos ir traškūs.
Patiekite su bulvėmis, šviežiais agurkėliais su grietine ar kitais mėgstamais garnyrais.
MENKĖ LENKIŠKAI
Reikės:
600 g menkės filė
6 vidutinio dydžio bulvių
1/2 galvos šviežio kopūsto
2 morkų
1 šaukšto alyvuogių aliejaus, 1 česnako skiltelės, krapų, druskos ir pipirų pagal skonį, 0,5 citrinos
Įkaitinkite keptuvę ant vidutinės ugnies ir įpilkite alyvuogių aliejaus. Menkės filė pagardinkite druska, pipirais, citrinos sultimis ir česnaku. Galite palikti ją marinuotis apie 10–15 minučių. Kepkite menkės filė ant vidutinės ugnies 4–5 minutes iš abiejų pusių, kol žuvis taps auksinės spalvos ir lengvai sušils per vidurį.
Bulves nuskuskite ir supjaustykite į vienodo dydžio gabaliukus. Sudėkite bulves į puodą su vandeniu, pridėkite druskos ir virkite ant vidutinės ugnies apie 15–20 minučių, kol bulvės taps minkštos. Po to nupilkite vandenį.
Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų ir įdėkite smulkintus kopūstus bei tarkuotas morkas. Kepkite 5–7 minutes, nuolat maišydami, kol daržovės suminkštės ir įgis lengvą auksinę spalvą. Pabaigoje pagal skonį pagardinkite druska, pipirais, galite įdėti šiek tiek smulkintų krapų.
Į lėkštę dėkite keptą menkės filė, virtas bulves, apkeptus kopūstus ir morkas. Bulves papuoškite kapotais krapais. Patiekite su citrinos skiltele.
ŠVELNI ŽUVIS
Reikės:
500 g baltos žuvies filė
100 g miltų
2 kiaušinių
100 g gazuoto vandens
aliejus kepimui, druska ir pipirų
bulvių
padažui: 100 g majonezo, 1a.š. garstyčių, 1a.š. citrinos sulčių, 1a.š. krapų ar petražolių
kopūstų salotoms:
200 g baltųjų kopūstų,1 morkos, 2 v.š. majonezo, 1a.š.obuolių acto, druskos, pipirų pagal skonį, griežinėlio citrinos
Sumaišykite miltus, vandenį, išplaktus kiaušinius. Žuvies gabaliukus pabarstykite druska ir pipirais.
Žuvį pamirkykite tešloje ir kepkite aliejuje įkaitintoje keptuvėje apie 5-7 min., kol taps auksinės spalvos.
Bulves supjaustykite šiaudeliais, išmirkykite vandenyje 30 min. Nusausinkite ir kepkite įkaitintame aliejuje. Pabarstykite druska
Smulkiai supjaustykite kopūstus ir sutarkuokite morką. Viską sumaišykite su majonezu, actu, druska ir pipirais.
Skanaus!
KEPTAS UPĖTAKIS SU RAUGINTAIS KOPŪSTAIS
Reikės:
2 vidutinio dydžio šviežių upėtakių
raugintų kopūstų
1 svogūno
2 morkų
2 skiltelių česnako, 2 šaukštų aliejaus arba sviesto kepimui, druska ir pipirų pagal skonį, 1 arbat. šaukštelio kmynų (nebūtina, bet labai tinka),1 lauro lapo, 4-5 kvapiųjų pipirų, šlakelio citrinos sulčių, šviežių petražolių arba krapų papuošimui
Raugintus kopūstus, jei jie labai rūgštūs, šiek tiek perplaukite vandeniu ir nusunkite. Susmulkinkite kopūstus, morką sutarkuokite, svogūną ir česnaką smulkiai supjaustykite.
Įkaitinkite keptuvę su šaukštu aliejaus ar sviesto. Pakepinkite svogūną, kol suminkštės ir taps auksinis. Sudėkite morką ir česnaką, pakepinkite dar kelias minutes. Įdėkite raugintus kopūstus, įpilkite kelis šaukštus vandens, įdėkite lauro lapą, kvapiuosius pipirus ir kmynus. Troškinkite ant vidutinės ugnies apie 20-30 min., kol kopūstai suminkštės ir įgaus sodrų skonį. Kartkartėmis pamaišykite. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais.
Upėtakius nuplaukite, nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Iš vidaus ir išorės įtrinkite druska, pipirais ir šlakeliu citrinos sulčių. Jei norite, į vidų galite įdėti šiek tiek šviežių žolelių (pvz., krapų ar petražolių).
Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C. Upėtakius apšlakstykite aliejumi arba ištepkite sviestu. Kepkite orkaitėje apie 20-25 minutes, kol žuvis taps auksinė ir iškeps viduje.
Šį patiekalą galite patiekti su virtomis arba keptomis bulvėmis, kurios labai tinka prie raugintų kopūstų ir žuvies.
Skanaus!