Pažintis su Lenkijos Trečiojo amžiaus universitetais

Baigiamas įgyvendinti Erasmus+ programos projektas „Europinė patirtis gerinant Marijampolės Trečiojo amžiaus universiteto veiklą“. Gegužės pradžioje įvyko paskutinė mūsų universiteto darbuotojų savanorių stažuotė Lenkijoje.

Ši stažuotė ypatinga tuo, kad visos aplankytos organizacijos buvo Trečiojo amžiaus universitetai. Tad susipažinome, kaip Varšuvos senjorai mokosi, leidžia laisvalaikį, kokius būrelius lanko, ką mėgsta.

Mūsų aplankytus TAU galima sąlyginai suskirstyti į du tipus – vieni yra įsikūrę prie mokslo institucijų, kiti – prie kultūros centrų. Tad jų veikla šiek tiek skiriasi. Tie, kurie įsikūrę prie mokslo  institutų, didžiausią dėmesį skiria edukacijai, o kultūros centrų universitetai turi daug meninės pakraipos būrelių ir užsiėmimų.

Halinos Szwarc vardo trečiojo amžiaus universitetas – pats seniausias Lenkijoje, veikiantis prie antrosios pakopos medicinos studijų centro. Šiame centre dirbo gerontologė profesorė H. Szwarc, kuri 1975 metais, grįžusi iš Prancūzijos, čia įkūrė pirmąjį Lenkijoje ir trečiąjį pasaulyje Trečiojo amžiaus universitetą. Taigi, jam jau 48 metai.  Medicinos studijų centras universitetui nemokamai suteikia patalpas, paslaugas, lektorius. Taip pat jie gauna finansavimą iš Varšuvos miesto savivaldybės, įvairias dotacijas. TAU darbuotojai rašo įvairius projektus, dalis lektorių yra studentai savanoriai. Studentai moka 200 zlotų metams. 2000 m. čia buvo 1200 studentų, dabar po kovido liko tik 250. Per savaitę vyksta 2 paskaitos. Vyksta kalbų, choro, dailės, sporto, zumba užsiėmimai, atminties treniruotės. Yra senjorų bendravimo mėnesis, jie gauna leidimus su nuolaidomis į įvairias kultūrines vietas, vienas žmogus užsiima senjorų teatrų lankymu.

Jų kryptis yra edukacija, bet populiarūs yra pasivaikščiojimai gamtoje, išvykos į parodas galerijose, muziejuose. Senjorai daug keliauja, už keliones moka patys. Organizuojamas ir kelių dienų poilsis sanatorijose.

Kitas TAU veikia prie SGH (Varšuvos aukštosios ekonomikos mokyklos) nuo 2006 metų. TAU naudojasi SGH patalpomis, bet yra savarankiškas, turi už viską susimokėti, užmezgęs plačius ryšius su lenkų TAU  įvairiose užsienio šalyse.

Prieš kovido pandemiją buvo apie 700 studentų, dabar liko 420.

Per kovidą jie pradėjo transliuoti užsiėmimus nuotoliu, dar ir dabar internete yra tų nuotolinių studijų įrašai. Šiuo metu užsiėmimus, vykstančius didžiojoje auloje, taip pat transliuoja nuotoliu, bet tik tiesiogiai (kaip sakė, studentams – „liftų įkaitams“, t.y. žmonėms nebegalintiems išeiti iš namų). Tokie bendri užsiėmimai vyksta maždaug 2 kartus per savaitę įvairiomis temomis.

Čia galima pasirinkti psichologijos, atminties lavinimo dirbtuves, kino mėgėjų diskusijų klubą – (išsinuomoja, žiūri ir aptaria kokį nors filmą), bridžo klubą, vyksta diskusijos vietos valdžios funkcionavimo klausimais. TAU mokoma kalbų – anglų, italų, ispanų. Yra anglų kalbos internetu klubas (prisijungia iš namų kartą per savaitę).

Veikia teatro grupė (joje 6-8 žmonės, gastroliuoja kituose TAU, mėgėjų teatrų festivaliuose), vyksta

sportinė veikla: reabilitacinė gimnastika, pilatesas, joga senjorams.

Ir dar vienas aplankytas universitetas, veikiantis nuo 2008 m. kaip aukštosios mokyklos  Collegium Verum padalinys. Dabar turi 70 studentų.

„Pagrindiniame pakete“ – ne mažiau kaip 8 paskaitos per semestrą įvairiomis temomis (medicina, istorija, geografija, teisė, literatūra, religija, psichologija).  Mokestis  – 90 zlotų už semestrą (+75 zl starto mokestis). Taip pat siūloma (mokama papildomai): užsienio kalbų kursai, IT kursai, išmaniųjų telefonų valdymo užsiėmimai, pilatesas, seminarai atminties lavinimu. Jie vyksta žaidimų forma, kad nebūtų streso, nes jis trukdo įsiminti. Studentai lanko asmenybės tobulėjimo užsiėmimus (apie komunikaciją, pozityvumą), tapybos dirbtuves, šokių užsiėmimus , du kartus per metus važiuoja į festivalius, metų pabaigoje rengia pasirodymus.

Kartą per mėnesį vyksta susitikimai/paskaitos Karališkuose rūmuose ar aplankoma kokia nors paroda. Senjorai daug keliauja ir po Lenkiją, ir į užsienį (šią vasarą vyks į Prancūziją ir Portugaliją).

Visos studentės pabrėžia gerą atmosferą universitete, gražius tarpusavio santykius. Per kiekvienas Kalėdas ir Velykas  – pasibuvimas su savais pyragais.

Kiti aplankyti universitetai yra įsikūrę prie kultūros centrų, jų veiklos dažnai gerokai persipynę.

Pats pirmasis TAU, kurį aplankėme Varšuvoje, buvo geras marijampoliečių pažįstamas „Zacisze“ ir jo energinga vadovė Taida Zaluska. Čia mums teko pristatyti Marijampolės TAU didelei studentų auditorijai, o paskui klausėme vaizdingos fotografo K. Kaminskio paskaitos apie Didįjį kanjoną. Ir pirmąkart klausėmės pjūklo muzikos koncerto.

Šeimininkai aprodė savo patalpas, papasakojo apie veiklą. Universitete 140 studentų. Fakultetų nėra – senjorai gali lankyti visus renginius. Yra vienas vyrų – moterų ansamblis, vyksta sporto užsiėmimai. Paminėsime mums patikusį istorijos klubą “Ieškant savo šaknų“. Kiekvienas turi savo istoriją: šeimos, giminės, ypač protėvių – istorija, kuri dar nepapasakota. Tad jie rašo savo šeimos, giminės istoriją, kuria giminės medį, istoriją pristato su daiktiniais liudijimais, kuria filmuotą medžiagą. Patrauklus užsiėmimas – istorija ir pasivaikščiojimai, tai yra vaikščiojama po kokį nors Varšuvos kvartalą pasakojant jo istoriją. Lektorių, mokytojų savanorių nedaug. Populiarūs užsiėmimai: aerobika vandenyje (kartą per savaitę veda TAU studentė – savanorė, moka pagal baseino įkainius), dailės grupė.

TAU prie Belany kultūros centro veikia nuo 2009 metų. Dabar jame yra apie 100 studentų. Kultūros centras turi 3 skyrius, kad būtų kuo arčiau lankytojų namų, todėl ir kai kurios dirbtuvės yra skyriuose. Paskaitų tematika – apie įžymius žmones, įdomias vietas Varšuvoje, Lenkijoje, užsienyje, muzikos, dailės istoriją, etnografiją. Kai kada paskaitos vyksta Karališkuose rūmuose ir kitose kultūros institucijose.  Šis universitetas siūlo savo studentams istorijos praktikumus ( keliauja po Lenkiją), dailės būrelį, vokalinę grupę, kompiuterių kursus ir konsultacijas, kalbų kursus.

Mus sudomino jų veikla – šokiai ratu. Gaila, gyvai repeticijos nematėme, bet darbuotoja papasakojo, kad moterys šoka sustojusios ratu pagal įvairių tautų muziką atliekant tam tikrus judesius. Šiuo metu studentės mokosi Izraelio šokių. Atitinkamai pasirodymams siuvami rūbai, tačiau šie šokiai yra daugiau sau, nei pasirodymams, jie lavina muzikalumą, lankstumą, patenkina senjorių bendravimo poreikį.

Bene įdomiausias aplankytas universitetas įsikūręs prie Brodno kultūros centro „Swit“. Jis veikia 18 metų, TAU veiklą koordinuoja kultūros centro darbuotoja.

Universitetas turi savo programą, finansavimą, sudaro veiklos planą visiems mokslo metams.  Numatomos paskaitos apie istoriją, įdomias Varšuvos vietas, keliones, muziką, kiną.  Taip pat kartą per mėnesį vyksta įvairių krypčių seminarai, pvz., apie mažai žinomus UNESCO objektus Europoje, sveikos gyvensenos, meno istorijos. Senjorai turi savo ansamblį (lankėmės repeticijoje ir kartu padainavome), dailės studiją (lanko 6-7 žmonės, daugiausia kuria portretus), keramikos studiją. Yra teatro grupė (bet ne atskirai senjorams), norintys gali mokytis anglų kalbos.  Šeštadieniais vyksta šokiai.

Patys studentai ateina su iniciatyvomis. Pavyzdžiui, siuvinėjimo būrelis atsirado pačių senjorų noru. Mėgstami teminiai pasivaikščiojimai po Varšuvą, ekskursijos po Lenkiją. Ateina įvairių tarnybų darbuotojai pakalbėti aktualiomis temomis (apie naujus sukčiavimo būdus, sveikatos programas).

Šiame kultūros centre akivaizdus glaudus ryšys su gyventojais, atliepimas jų idėjoms. Taip per projektus gimė bitynas (į kurį dabar gyventojai atneša ir savo avilius), bendras daržas, haloterapijos patalpa, lauko kinas. Vyksta kartų koncertai, besitęsiantys iki 3 val.

Ir jauniausias aplankytas TAU prie Srodmiescie kultūros centro dirba tik antrus metus. Turi 190 studentų. Kultūros centro salė gana maža, todėl paskaitas kartoja 2 kartus – dviems srautams. Vyksta apie 30 paskaitų per semestrą.

Čia siūloma atminties treniruotės, pasivaikščiojimai po parkus, susipažinimas su Lenkijos ir Varšuvos istorija (muziejų lankymas), teminiai pasivaikščiojimai su gidu, gimnastika, sporto užsiėmimai. Yra du senjorų chorai (nors priklauso Kultūros centrui). Studentai mėgsta keliauti. Universitetas tarpininkauja, bet keliauja jie už savo pinigus.

Apibendrinant trečiojo amžiaus universitetų, kuriuos aplankėme, veiklą galime pažymėti, kad Lenkijoje dirbama panašiai kaip ir pas mus Lietuvoje – paskaitos, užsiėmimai mažesnėse grupėse, kelionės. Žinoma, Varšuvoje yra 40 trečiojo amžiaus universitetų ir jie dirba „vietos“ principu, t. y. senjorai lanko tokį TAU, kuris yra arčiausiai jų namų. Atkreipėme dėmesį, kad populiarios atminties treniruotės, sportiniai užsiėmimai, atitinkantys senjorų amžių. Niekas nebuvo girdėjęs apie Lietuvoje populiarius linijinius šokius.

Manome, kad kai kurias idėjas tikrai pritaikysime savo universitete.

Projekto vadovė

Lilija Zableckienė

Scroll to Top
Scroll to Top