Italijos senjorai – linksmi, dainingi ir šokantys

Šeši Marijampolės trečiojo amžiaus universiteto darbuotojai grįžo iš darbo stebėjimo vizito Italijoje.

Erasmus+ programos projekte „Europinė patirtis gerinant Marijampolės Trečiojo amžiaus universiteto veiklą“ numatyta tobulinti darbuotojų kompetencijas, atnaujinti ir paįvairinti suaugusiųjų mokymo metodus, rasti naujų idėjų, suteikti motyvacijos specialistams dirbti, plėsti institucijos tarptautiškumą.

Tai jau antroji Europos šalis, į kurią vyko Marijampolės TAU dekanai, būrelių vadovai, administracijos darbuotojai. Darbo stebėjimo vizito metu mes susipažinome su suaugusiųjų švietimu, lankėmės organizacijose, kurios dirba su pagyvenusiais žmonėmis, susipažinome su jų veikla.

Pirmiausia mus domino organizacijos, panašiausios į mūsų trečiojo amžiaus universitetus. San Giovanni Rotondo Trečiojo amžiaus universitete susitikome su universiteto prezidentu Antonio Biancofiore ir keliais darbuotojais, kurie pristatė veiklą. Iš karto reikia pasakyti, jog lankyti universitetą gali bet kokio amžiaus žmonės. Universitetas savo regiono žmonėms siūlo tokius kursus: piešimas ir tapyba, gimnastika, fotografija, anglų ir vokiečių kalbos, San Giovanni miesto istorija ir kultūra, autogeninės treniruotės, dainavimas (karaokė), linijiniai šokiai. Pasirodo,  labai populiarus užsiėmimas vyresnio amžiaus žmonėms yra kortų žaidimai ir linijiniai šokiai. Taip pat veikia 10 laboratorijų: automobilių taisymas, teatras, kaligrafija, virtuvė, vyno pažinimas ir pan.

Šiuo metu universitetą lanko 150 studentų. Jie moka 30 eurų mokestį per metus ir gali lankyti visus kursus bei laboratorijas. Tik linijinių šokių bei virtuvės kursai apmokestinti daugiau, nes juose didesnės sąnaudos.

Universiteto darbuotojai, lektoriai dirba savanoriškai, be atlygio. Universitetas turi labai gerus ir glaudžius ryšius su miesto mokyklomis ir kitomis organizacijomis, todėl nesiskundžia patalpų stoka. Už patalpas nemoka, tačiau atsilygina, pvz., kartą per metus skiria 300 eurų mokyklai, kurioje vyksta užsiėmimai, kad mokykla galėtų skirti premiją geriausiam mokytojui.

Mokslo metai prasideda lapkričio mėnesį, baigiasi gegužę. Universiteto planuose – sukurti chorą, nes žmonės nori ne tik dainuoti, bet vykti į įvairius festivalius, kur susitinka daug Italijos chorų. Planuojami sodininkystės, speleologijos kursai. Mat, Apulijos regionas – kalnuota vietovė ir gausu grotų, tad žmonėms įdomu patyrinėti kraštovaizdį. Tačiau prezidentas apgailestavo, jog universitetas nepajėgia priimti visų norinčių.

Šis universitetas yra vienintelis Foggia provincijoje. Veikia nemažai kitų organizacijų, kurių veikla yra siauresnė- tik linijiniai šokiai, tik virtuvės paslaptys ir pan.

Beje universitetas turi 20 padalinių užsienyje, kurie skirti ten gyvenantiems italams.

Kita organizacija, jungianti pagyvenusius žmones Bario miesto socialinio kooperatyvo GEA daugiafunkcinis centras. Tai centras, kuriame užsiregistravę yra apie 500 žmonių, tačiau užsiėmimus nuolat lanko 50-60 žmonių, mat, į kiekvieną užsiėmimą reikia registruotis.  Žmonės lošia šachmatais, kortomis, dainuoja, siuva, kuria rankdarbius, garsiai skaito poeziją, vyksta dailiojo rašymo kursai, karaokė bei linijiniai šokiai. Populiarūs anglų ir ispanų kalbų kursai, gimnastika, choras nuolat mokosi dainų. Mūsų apsilankymo metu choras repetavo dainas, skirtas mamai, ruošėsi artėjančiai Motinos dienai. Italai balsingi, tad dainos skambėjo po centro skliautais, įsitraukėme ir mes, juolab, kad daug dainų populiarios ir Lietuvoje. Vokalinio ansamblio „Jaunystės aidas“ vadovė Birutė Pavalkienė  sudainavo italų dainą „Mama“ lietuviškai ir sulaukė gausių aplodismentų.

Darbuotojai šiame centre yra apmokami savivaldybės. Kartą per mėnesį centre dirba psichologas, gydytojas-dietologas, tad lankytojai gali atvykti į konsultacijas. Veikia biblioteka, knygas jai dovanoja vietiniai gyventojai.

Dar vienas centras, dirbantis su pagyvenusiais žmonėmis, yra  dienos centras „Uria“, kurį lanko žmonės, sergantys Alzheimerio liga ar senatvine demencija. Žmonės suvežami iš aplinkinių miestelių, čia jie mankštinasi, dainuoja, sportuoja, švenčia šventes. Kaip sakė centro įkūrėjai, Italijoje dar gėdijamasi atiduoti savo senus tėvus į senelių namus ar atvežti į tokius centrus, nes gaji nuostata, kad reikia patiems rūpintis tėvais iki galo. O čia dirba specialistai, kurie autobusiuku atsiveža žmones, kineziterapeutai, bendrosios praktikos slaugytojai socialiniai darbuotojai, kartą per savaitę atvyksta gydytojas. Senelių veiklos yra susijusios su metų laikais, taip jiems padedant geriau orientuotis.  „Uria“ gali priimti 30, o šiuo metu centrą lanko18 senelių. Čia irgi sudalyvavome senelių veiklose.

Ir kokia kelionė po Italiją be jų papročių ir valgių pažinimo? Dalyvavome edukacijose: Apulijos regiono tradicinių valgių gamyba, matėme, kaip gaminami sūriai, ragavome jūros gėrybių patiekalus. Žavėjo italų gyvybingumas ir linksmumas. Lankėmės ne tik linijinių šokių repeticijoje, bet ir restorane, kur renkasi vyresnio amžiaus italai pašokti. Pasirodo, kiekvieną šeštadienį jie renkasi vis kitame restorane, kur vadovaujami patyrusio didžėjaus, šoka pagal populiariausią muziką.  Žmonės suvažiuoja iš aplinkinių miestelių ir puikiai leidžia laiką. Sveikatingumo užsiėmime su Reiki meistru atlikome kundalini praktiką.

Priimančiųjų partnerių parengta programa leido susipažinti su įdomiais Italijos istorijos momentais. Bario katedroje aplankėme Lietuvos ir Lenkijos karalienės Bonos palaidojimo vietą. Karalienė Bona padarė nemažą įtaką Lietuvai –  karaliaus dvaruose pradėjo revoliucingą valakų reformą, rūpinosi miestų plėtra, siuntė gabius bajoraičius mokytis į užsienį. Paskui Boną iš Italijos į Lietuvą atvyko gabių italų architektų ir menininkų, paskatinusių mūsų krašte Renesanso procesus. Ji išmokė dvariškius madingai rengtis, rūmų etiketo, ruošti pokylius, gaminti rafinuotus patiekalus.

Buvo parengta gera kultūrinė programa: UNESCO paveldo miestas Alberobello, Šventojo Pijaus vienuolynas ir bažnyčia, šv. Mykolo Arkangelo grota, Milano katedra, Sforcų rūmai.

Kadangi mūsų stažuotė vyko prieš Velykas, susipažinome su italų Velykų tradicijomis ir valgiais, turėjome galimybę stebėti Rodi di Gargano miestelio bendruomenės parengtą vaidinimą „Kristaus kryžiaus kelias ir nukryžiavimas“, lankėmės įvairių Adrijos pakrančių miestų bažnyčiose.

Dalyviai grįžo kupini įspūdžių, su idėjomis, kaip paįvairinti Marijampolės TAU veiklą. Planuose -linijiniai šokiai visiems norintiems, itališkos dainos ansamblio repertuare ir pan. Paskutinysis projekto vizitas į Lenkiją vyks gegužės mėn.

__________________

Projektas „Europinė patirtis gerinant Marijampolės trečiojo amžiaus universiteto veiklą“ Nr. 2022-1-LT01-KA122-ADU-000072170 finansuojamas programos ERASMUS+ lėšomis.

Scroll to Top
Scroll to Top