APIE PROJEKTĄ
Marijampolės trečiojo amžiaus universiteto vykdomo Erasmus+ projekto (Nr. 2024-1-LT01-KA121-ADU-000215322) tikslas – pažinti Europos šalių trečiojo amžiaus universitetus, kitas pagyvenusių žmonių organizacijas, tobulinti darbuotojų ir besimokančiųjų kompetencijas bei įgūdžius, susipažinti su lankomų Europos Sąjungos šalių kultūra, istorija ir tradicijomis. Vienas iš projekto rezultatų- aplankytų šalių nacionaliniai patiekalai.
Projekto metu kuriama elektroninė receptų knyga su aplankytų šalių maisto receptais.
Receptų knygos tikslas yra surinkti receptus, kurie yra populiariausi ir kuriuos nesunkiai galima paruošti ir Lietuvoje.
Kadangi receptų knygos sudarytojai – Marijampolės TAU besimokantieji yra daugiausia moterys, jos nori ir gali išbandyti šiuos receptus, pavaišinti savo šeimą, draugus ir artimuosius.
SERBIJA
Marijampolės TAU grupė lankėsi Serbijoje 2024 m. spalio 29- lapkričio 4 dienomis.
Apie Serbijos virtuvę
Serbiškos virtuvės šaknys glūdi Serbijos istorijoje, įskaitant šimtmečius trukusius kultūrinius ryšius ir įtaką su graikais ir Bizantijos imperija, osmanais ir Serbijos Balkanų kaimynais, ypač Jugoslavijos egzistavimo laikotarpiu. Istoriškai serbų maistas vystosi iš ganyklų papročių, apimančių avių laikymą kalnų aukštumose, kur pirmenybė buvo teikiama gyvulininkystei, o ne daržovių auginimui. Todėl serbų maistas tradiciškai yra turtingesnis gyvūninės kilmės produktų ir pagrindinių grūdų – kukurūzų, kviečių ir avižų – nei šviežių daržovių patiekaluose. Atsisakius plačiai paplitusio ganytojiško gyvenimo būdo, viduramžiais atsirado serbų maistas, kuris labai priklausė ne nuo ėrienos ar avienos, o nuo kiaulių laikymo kasmetiniam skerdimui ir įvairios sūdytos mėsos, pavyzdžiui, dešrų, šoninės ir kumpio gaminių, gamybos.
Serbų virtuvė yra unikali tuo, kad joje gausu mėsos ir žuvies patiekalų keptų ant grilio. Išskirtinis serbų virtuvės bruožas yra didelės porcijos, skoniu patiekalas negali nusileisti išvaizdai.
Serbų virtuvėj dažnai naudojamas daržoves ir prieskonius galima įsigyti ir pas mus Lietuvoje – tai saldžios ir aštrios paprikos, balti ir raudoni svogūnai, kopūstai, krapai, porai, česnakas, mairūnas, bazilikas.
Tradicinis serbų gėrimas vadinamas „rakija“. Rakija yra dviejų rūšių – gaminama iš vynuogių arba iš slyvų. Tai Serbų regioninis alkoholinis gėrimas ir jis dažniausiai pateikiamas kaip aperityvas – 50 gramų apetitui pagerinti – tik po to valgoma.
Serbai ilgai švenčia šventes. Kalėdas švenčia net 3 dienas. Kūčias dažniausiai praleidžia šeimos – ant šventinio stalo nėra silkės, bet yra panaši želė. Karpis gaminamas kiek kitaip, bet jis yra būtinas Kūčių stalo atributas. Kas mums, lietuviams gali pasirodyti neįprasta, ant stalo atsiduria tokie patiekalai kai žuvienė, pupelės serbiškai, bigosas. Taip pat kaip ir mūsų šventiniam stalui būdingi sausainiai, keli keptos žuvies patiekalai. Tačiau visko negaminama taip gausiai. Per Kalėdas būtinai kepamas paršelis arba ėriukas, tai priklauso nuo šeimos finansinių išgalių – ėriukas brangesnis. Dalis Serbijos gyventojų paršiuką kepą krosnyje, dalis ant ruožo. Prieš tai patiekiamas vištienos sultinys, kepenų ir daržovių apkepas keptas krosnyje, bigosas. Pirmą švenčių dieną paršelio galva nukertama ir saugoma šaldytuve iki sausio 13 dienos – Silvestro dienos, tik tada galva kepama, manoma, kad tai atneš visai šeimai laimės ir sveikatos.
RECEPTAI
PODVARAK
Kopūstų troškinys su mėsa
Reikės:
- 300 g kiaulienos šoninės
- 200 g rūkyto kalakuto (vištienos)
- 500 g raugintų kopūstų
- 100 g morkų
- Lauro lapų, česnako, paprikos, svogūnų
Supjaustykite šoninę gabaliukais ir didelėje keptuvėje ant vidutinės ugnies pakepinkite kartu su svogūnais, kol svogūnai ir šoninė taps auksinės spalvos, maždaug 5 minutes. Įmaišykite česnaką, morkas, raugintus kopūstus, lauro lapus, pipirus ir papriką.
Toliau kepkite, retkarčiais pamaišydami, 5-10 minučių.
Perkelkite į kepimo indą. Ant daržovių išdėliokite rūkytas kalakuto kojeles arba pasirinktą mėsą. Įpilkite vandens ir uždenkite dangčiu arba aliuminio folija. Kepkite 45 minutes, tada atidenkite ir kepkite dar 15 minučių. Prieš patiekdami išmeskite lauro lapus.
AJVAR
Tradicinis serbiškas padažas naudojamas kaip užkandis, garnyras ar pagardas
Reikės:
- 3 kg raudonųjų paprikų
- 1 kg baklažanų
- 4–5 skiltelių česnako (nebūtina, bet pagardina skonį)
- 100 ml alyvuogių aliejaus arba saulėgrąžų aliejaus
- 1 šaukšto acto
- Druskos pagal skonį
Paruoškite daržoves: geriausia rinktis prinokusias, mėsingas raudonąsias paprikas. Nuplaukite jas ir nusausinkite. Tą patį padarykite su baklažanais. Kepkite paprikas ir baklažanus. Įkaitinkite orkaitę iki 200 °C.
Išdėliokite paprikas ir baklažanus ant kepimo skardos ir kepkite apie 30–40 minučių, kol jų oda pradės juodėti ir taps lengvai atskiriama.
Apkeptas daržoves išimkite ir uždenkite drėgnu rankšluosčiu arba dėkite į plastikinį maišelį – tai padės lengviau nulupti odą. Nulupkite daržoves: kai paprikos ir baklažanai atvės, nulupkite jų odelę. Išimkite paprikų sėklas ir baklažanų kotelius. Sutarkuokite arba sumalkite: Supjaustykite nuluptas daržoves ir sutarkuokite arba sumalkite iki vientisos masės. Jei norite lygesnės tekstūros, galite naudoti virtuvinį kombainą.
Supilkite gautą masę į didelį puodą ir ant vidutinės ugnies virkite apie 1–2 valandas, kol masė taps tiršta. Periodiškai maišykite, kad neprisviltų.
Įberkite druskos pagal skonį ir įpilkite aliejaus bei acto. Toliau virkite, kol masė taps tiršta ir įgaus intensyvią raudoną spalvą.
Paruoštą ajvarą sudėkite į švarius, sterilizuotus stiklainius ir užsukite. Jei norite, kad padažas ilgiau išsilaikytų, galite stiklainius papildomai pasterizuoti – juos įdėkite į puodą su vandeniu ir pakaitinkite 10–15 minučių.
Ajvar tinka kaip užkandis su duona, garnyras prie mėsos, keptų ar virtų patiekalų. Šį padažą taip pat galima naudoti sumuštiniams ar kaip pagardą makaronams.
JAUTIENOS GULIAŠAS
Reikės:
- 600 g. jautienos
- 1 svogūno
- 2 paprikų
- 2 didelių pomidorų be odelės
- 2 šaukštų alyvuogių aliejaus
- 1 šaukšto sviesto
- 2 a.š. saldžiosios paprikos miltelių
- 1 a. š. druskos
Supjaustykite svogūną, suberkite į įkaitintą puodą su ištirpintu sviestu ir alyvuogių aliejumi. Pakepinkite porą minučių. Supjaustykite jautieną kubeliais, berkite mėsą į puodą su svogūnais. Kepinkite, o kai iš mėsos ims skirtis sultys, sudėkite juostelėmis pjaustytą papriką, kubeliais supjaustytus pomidorus bei saldžiosios paprikos miltelius.
Pamaišydami kiek patroškinkite ir užpilkite viską verdančiu vandeniu, jis turi apsemti troškinį 1-2 cm. Suberkite druską. Troškinkite ant mažos ugnies 1,5 val.- turi išeiti tirštas patiekalas, kuriame mėsa minkštutėlė, o paprika ir pomidorai visiškai suvirę.
KARADŽIORDŽĖS ŠNICELIS
Karadjordjeva Snicla
Serbijos nacionalinio herojaus Karadžiordžės Petrovičiaus (1768-1817) vardu pavadintas tradicinis serbų patiekalas
Reikės: (vienam asmeniui)
- 200 g veršienos arba kiaulienos filė
- 40 g grietinėlės
- druskos
- 1/2 litro aliejaus kepimui
- šnicelių kepimui: miltų
- 2 kiaušinių,
- džiūvėsėlių
Mėsą nuplaukite po šaltu vandeniu, nusausinkite rankšluosčiu ir pašalinkite riebalus. Filė perpjaukite išilgai ir suformuokite didelį kepsnį, gerai pamuškite grūstuve, padruskuokite. Ant kiekvieno kepsnio, priklausomai nuo jo dydžio, uždėkite iki 40 g grietinėlės.
Grietinėlę dėkite į kepsnio vidurį, tada susukite. Nereikia dantų krapštukų, nes mėsa sulips du kartus kepant. Labai svarbu, kad kepsnys būtų gerai uždarytas, kad kepant neištekėtų grietinėlė.
Kai visi kepsniai bus apvolioti, įkaitinkite aliejų ant vidutinės ugnies. Keptuvės dydis turi atitikti susukto kepsnio ilgį. Aliejaus turi būti tiek, kad apsemtų bent pusę kepsnio.
Kol aliejus kaista, paruoškite ingredientus kepimui. Miltų, kiaušinių ir džiūvėsėlių kiekis priklausys nuo šnicelių skaičiaus ir dydžio, o atsižvelgiant į tai, kad šniceliai kepami du kartus, ruoškite daugiau.
Iš pradžių kepsnius apvoliokite miltuose, tada kiaušiniuose, tada džiūvėsėliuose, vėl kiaušiniuose, tada džiūvėsėliuose. Kai aliejus įkais, sudėkite kepsnius kepti. Apverskite juos taip, kad tolygiai paruduotų iš visų pusių. Kai šniceliai įgaus gražią, auksinę spalvą, vieną ištraukite iš aliejaus, tada perpjaukite ir pažiūrėkite, kiek pasiekė terminis apdorojimas, ir atitinkamai nustatykite kitų šnicelių kepimo trukmę.
Karadžiordžės kepsniai patiekiami, kol jie yra šilti, su iš anksto paruoštu padažu ir virtomis daržovėmis.
MUČKALICA
Tradicinis serbiškas troškinys, pagamintas iš keptos mėsos, daržovių ir aromatingų prieskonių.
Reikės:
- 500 g kiaulienos arba vištienos (gali būti ir keptos mėsos likučiai)
- 2 didelių svogūnų
- 2 paprikų (raudonos arba žalios)
- 3 pomidorų
- 2 česnako skiltelių
- 1 a.š. maltos raudonosios paprikos (saldi arba aštri, pagal skonį)
- 1 a.š. džiovintų čiobrelių
- 1 a.š. džiovintų raudonėlių
- 100 ml pomidorų padažo
- 100 ml sultinio (mėsos arba daržovių)
- Druskos ir pipirų pagal skonį
- 2-3 šaukštų aliejaus kepimui
Jei naudojate šviežią mėsą, supjaustykite ją gabalėliais ir apkepkite aliejuje, kol ji įgaus gražią auksinę spalvą. Jei naudojate likusią keptą mėsą, tiesiog supjaustykite ją mažesniais gabalėliais.
Svogūnus supjaustykite plonais pusžiedžiais, paprikas – juostelėmis, pomidorus – kubeliais, o česnaką – smulkiai.
Į tą pačią keptuvę, kurioje kepė mėsa, įpilkite šiek tiek aliejaus ir pakepinkite svogūnus, kol jie taps permatomi. Tada pridėkite paprikas ir troškinkite dar 5-7 minutes. Įmaišykite česnaką ir pakepkite dar minutę. Pridėkite prieskonių: į keptuvę sudėkite pomidorus, pomidorų padažą, raudonąją papriką, čiobrelius, raudonėlius, druską ir pipirus. Viską gerai išmaišykite.
Įpilkite sultinio, sudėkite mėsą ir sumažinkite ugnį. Troškinkite apie 20-30 minučių, kol mėsa taps minkšta, o skoniai susilies.
Patiekite karštą su šviežia duona, virtais ryžiais ar bulvėmis. Mučkalica taip pat puikiai tinka su šviežiomis daržovėmis arba marinuotais agurkėliais.
MOUSSAKA
Balkanų šalių mėsos ir baklažanų pyragas
Reikės (6 porcijoms):
- 2 didelių baklažanų (supjaustyti plonomis riekelėmis)
- 3 šaukštų aliejaus
- 700 g maltos jautienos
- 1 vidutinio svogūno (susmulkintas)
- 4 susmulkintų česnako skiltelių
- 2 didelių pomidorų
- 1/2 puodelio baltojo vyno
- 3 šaukštų džiūvėsėlių
- 3 šaukštų kapotų šviežių petražolių
- 2 kiaušinio baltymų
- druskos, pipirų
VIRŠUTINIAM SLUOKSNIUI:
- 40 g sviesto
- 40 g miltų
- 400 ml. pieno
- 1/2 šaukštelio malto muskato
- 150 g tarkuoto geltonojo sūrio
- 2 kiaušinių trynių + 1 kiaušinio
Supjaustytas baklažano riekeles apibarstykite druska ir palikite, kad išskirtų sultis (apie 20 min.). Nuplaukite po tekančiu vandeniu druską ir gerai nusausinkite. Sudėkite vienu sluoksniu kepimo skardoje, kiekvieną gabaliuką patepkite šaukštu aliejaus ir kepkite 180°C orkaitėje, kol suminkštės (apie 10 min.). Palikite atvėsti. Likusį aliejų įkaitinkite didelėje keptuvėje ir joje apkepinkite maltą mėsą, kol ji tampa tamsios spalvos ir pasidaro biri. Suberkite kapotus svogūnus ir česnakus, kepkite dar 5 min. Sudėkite pomidorus, sumaišykite. Supilkite vyną, pasūdykite bei apibarstykite pipirais. Užvirkite, sumažinkite ugnį ir troškinkite apie 15 min. Skystis turi būti beveik išgaravęs, tačiau, jei masė dar labai šlapia, pakepinkite dar kelias minutes ant stiprios ugnies atidengtoje keptuvėje, kad nusigaruotų. Nuimkite nuo ugnies, kiek atvėsinkite (apie 10 min.), įmaišykite petražoles, džiūvėsėlius ir kiaušinio baltymus.
Pasigaminkite viršutinį sluoksnį: nedideliame puode sumaišykite miltus ir pusę kiekio pieno į tolygią masę. Kai nelieka gumulėlių, supilkite likusį pieną. Užkaiskite puodą ir maišant laukite, kol jis užvirs. Įdėkite sviestą, įberkite žiupsnelį druskos ir ant silpnos ugnies pavirkite maišydami apie 2 min. Nuimkite nuo ugnies, palaukite 5 minutes, įmaišykite muskatą, pusę tarkuoto sūrio ir kiaušinio trynius bei visą kiaušinį. Gerai išsukite iki tolygios masės, truputį pasūdykite.
Kepimo skardos apačią išklokite baklažano juostelėmis. Ant viršaus supilkite mėsos masę. Viršuje vėl sudėliokite likusių baklažanų sluoksnį. Ant viršaus supilkite pieno ir kiaušinių masę, pabarstykite likusiu sūriu.
Kepkite apie 40 min. 180° C karštumo orkaitėje, kol viršus gražiai paruduos.
Pateikite su gaiviomis žaliomis salotomis.
ČEVAPČICI DEŠRELĖS
Čevapčici – tai tradicinis Balkanų virtuvės patiekalas, pagamintas iš maltos mėsos, dažnai kepamas ant grilio ar keptuvėje.
Reikės:
- 500 g maltos jautienos
- 300 g maltos kiaulienos
- 1 svogūno
- 3 skiltelių česnako
- 1 šaukštelio druskos
- 1/2 šaukštelio maltų juodųjų pipirų
- 1/2 šaukštelio maltos saldžiosios paprikos
- 1/4 šaukštelio maltos aitriosios paprikos
- 1/2 šaukštelio kmynų
- 1 šaukštelis sodos
- 3 šaukštai gazuoto mineralinio vandens
Sumaišykite mėsą: į dubenį sudėkite maltą jautieną ir kiaulieną. Jei norite, galite naudoti tik vienos rūšies mėsą, bet tradiciškai maišoma. Pridėkite prieskonius ir daržoves – mėsą įdėkite tarkuotą svogūną, česnaką, druską, pipirus, saldžiąją ir aitriąją papriką bei kmynus. Įmaišykite sodą ir vandenį. Sodos ir gazuoto vandens mišinys padarys mėsą minkštą ir sultingą. Gerai išmaišykite viską rankomis, kol masė taps vientisa. Rankomis formuokite mažas cilindro formos dešreles, maždaug 7–10 cm ilgio ir 2 cm storio. Sudėkite dešreles į lėkštę ar dėžutę ir palikite šaldytuve bent 1–2 valandoms (geriausia per naktį). Tai padės skoniams susijungti.
Įkaitinkite grilį, keptuvę arba orkaitę. Kepkite čevapčici ant vidutinės kaitros 6–8 minutes iš kiekvienos pusės, kol jie taps auksinės spalvos ir pilnai iškeps.
Čevapčici dažnai patiekiami su šviežia balta duona, keptomis bulvėmis, pomidorų padažu, ajvaru (paprikų pagardu) arba šviežiomis daržovėmis.
Jei neturite grilio ar norite gaminti sveikesnį variantą, čevapčici taip pat galima kepti orkaitėje, įkaitintoje iki 200°C. Dėkite juos ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir kepkite apie 20–25 minutes, per vidurį apversdami.
Skanaus!